Színkód szerinti takarítás. Mit jelent ez és tényleg fontos-e?
A színkód szerinti takarítást a legtöbb profi takarító cég alkalmazza. 4 különböző színű kendőt, mopot és eszközöket különítenek el, hiszen minden szín egy-egy külön területet vagy felületet jelöl.
A színkód szerinti takarítást a legtöbb profi takarító cég alkalmazza. 4 különböző színű kendőt, mopot és eszközöket különítenek el,
hiszen minden szín egy-egy külön területet vagy felületet jelöl.
Miért fontos ez?
Erre azért van szükség, hogy a wc tisztításhoz használt kendő ne kerülhessen más terültre, hiszen Te sem vágysz rá,
hogy azzal a kendővel legyen letörölve a konyha pult, vagy az íróasztalod az irodában, mint amivel a WC is tisztítva lett.
Tehát elsődleges szempont a higiéniára való odafigyelés.
Ugyanígy elkülönítik a mopokat és a vödröket is.
Komolyabb vagy kiemelten kényes területeken elkülönítik szín szerint a tisztítószeres flakonokat és a munkaruhát is!
Nem hasra ütés szerűen dől el, hogy melyik szín, melyik területé lesz, erre már van egy bevett szabályzás, mindenhol ez alapján különítik el a területeket szín szerint.
Nézzük, melyik szín milyen területet jelöl:
Kék:
A kék az általános területek tisztítására szolgál, így a kék színű kendőket, szivacsokat asztalok, bútorok, polcok tisztításához, üvegek, tükrök portalanításához használják.
Zöld:
A zöld a konyhában található felületek tisztítására alkalmazott szín, de használják kórházakban is.
Sárga:
Mosdóhelyiségekben, fürdőkben, fürdőszobákban csapok és szaniterek tisztításához használják.
Piros:
A piros színű takarítóeszközök a kiemelt fertőzési kockázatot jelentő területek és felületek tisztítására szolgál, azaz a mellékhelyiség, mint a WC-k és piszoárok.
Sok mindent leszűrhetünk abból, ha egy irodában, rendelőben, szállodában, vagy bármilyen intézményben több színű kendőt használnak a takarítás során.
Az első, hogy nagy valószínűséggel takarító cég vagy képzett takarítók végzik a tisztítási folyamatokat, a második pedig,hogy biztosan hangsúlyt fektetnek a higiéniára.
Azt azért hozzá kell tenni, hogy természetesen csak akkor lehet fenntartani a megfelelő higiéniát még színkódos takarítás esetében is,
ha a mikroszálas kendők, törlő rongyok, szivacsok és egyéb tisztításhoz szükséges takarítóeszközök megfelelő időközönként a megfelelő eljárással mosva és fertőtlenítve vannak.
E nélkül nem ér semmit a színkódos takarítás.
Ezt a szín szerinti takarítási elvet át tudjuk helyezni a saját háztartásunkba vagy munkakörnyezetünkbe is.
Ezzel a rendszerrel tökéletes higiéniát és tisztaságot teremthetünk, sokkal hatékonyabban, kevesebb idő és energiaráfordítással.
Ha egyszer felépíted ezt a rendszert, máshogy már nem akarsz majd takarítani. Emellett megakadályozhatjuk, hogy a különböző baktériumok átvándoroljanak az egyik felültről a másikra,
ami nagyon fontos, hiszen elég komoly betegségeket tudnak okozni ezek a kórokozók.
Persze felépíthetsz magadnak egy saját szín rendszert is, de akkor meg kell határoznod, hogy például a kék az csak a tükrök és üvegek tisztítására való,
míg a piros csak a WC tisztítására használható.
Tanácsoljuk, hogy bármennyire is furcsán hangozhat egy alap háztartásban, de valahova helyezz ki egy papírt,
hogy melyik szín melyik terültre használható, így nem csak Te, hanem a család vagy a kollégák is tudni fogják, hogy melyik eszközt, hol lehet használni.
Ha esetleg airbnb-d vagy apartmanod esetleg kiadó lakásod van, ott is érdemes felépíteni ezt a rendszert és jól látható helyre kihelyezni a színkódolás jelentését.
Amennyiben cégedhez, irodaházba, vendéglátásba vagy bármilyen egyéb intézménybe, épületbe szeretnéd Te is használni a színkód szerinti takarítást,
de tanácstalan vagy, hogyan is kezdj neki, keress minket bátran elérhetőségeink egyikén és kollégáink teljeskörű tanácsadást nyújtanak számodra.
Egy szín többet mond ezer szónál ( és ez most nem is lehetne aktuálisabb mint a színkód szerinti takarítás esetében) !