Környezetbarát tisztítószerek vs szódabikarbóna
Nagyon aktuális és fontos kérdés, hogy a szódabikarbóna valóban környezetbarát-e?
Nagyon sokoldalú és olcsó tisztítószer, amit sokan használnak otthoni tisztítószerként, de nem minden esetben megoldás a problémánkra. Most megnézzük, hogy érdemes-e olyan tisztítószereket vásárolni, amik független minősítéssel rendelkeznek vagy maradjunk a jól bevált szódabikarbónánál.
Rengeteg vita alakul ki, azzal kapcsolatban, hogy megéri-e környezetbarát tisztítószert vásárolni, mivel sokan a szódabikarbónát fektetik érvként, hogy nincs értelme pénzt kiadni ezekre a termékekre, mivel a szódabikarbóna mindent megold.
Nem tudunk elmenni amellett, hogy a szódabikarbóna tényleg egy nagyon hasznos termék, amit sokféleképpen, sok területen tudunk használni.
A szódabikarbóna előnyei közé tartozik, hogy természetes anyag, nem mérgező, antibakteriális, semlegesíti a savakat és lúgokat és semlegesíti a kelletlen szagokat.
Viszont nem csal előnyei, hanem hátrányai is vannak, amiről kevesen tudnak.
A hátrányok közé tartozik, hogy nem bomlik le teljesen a környezetben, hanem nátrium-karbonáttá alakul, ami növeli a víz keménységét és sótartalmát és nem hatékony minden szennyeződés esetén, például zsíros szennyeződések ellen.
A környezetbarát tisztítószerek olyan termékek, amik növényi alapú összetevőket tartalmaznak, és hatékonyan eltávolítják a szennyeződéseket, viszont nem ártanak a környezetnek és nem ártalmasak az emberre nézve sem.
A környezetbarát tisztítószerek előnyei közé sorolhatjuk, hogy nem tartalmaznak mesterséges vegyületet, így nem váltanak ki allergiás reakciót, bőrirritációt, légzési problémákat, stb… .
Emellett lebomlanak a környezetben, nem szennyezik a talajt, a vizet és a levegőt. A hátrányai, hogy drágábbak, mint a szódabikarbóna.
A környezetbarát tisztítószerek közül érdemes olyanokat választani, amelyek független minősítéssel rendelkeznek, pl.: EU Ecolabel címke. Ez azt jelenti, hogy egy független hitelesítő szervezet ellenőrizte és igazolta, hogy a termék megfelel bizonyos környezetvédelmi és minőségi követelménynek.
Ezeket az összetevők vonatkoznak az összetevőkre, a csomagolásra, az energia- és vízfogyasztásra - és az életciklusra. Az Ecolabel címkével ellátott termékek garantáltan kíméletesek a környezetünkre és az egészségünkre.
Összefoglalva mondhatjuk, hogyha fontos számodra a környezetvédelem, a szódabikarbóna lehetne egy jó választás az általános tisztítószerekkel szemben, viszont mégsem teljesen környezetbarát. Ha igazán öko megoldást keresel, akkor érdemes olyan tisztítószereket keresned, amelyek tényleges környezetvédelmi minősítéssel rendelkeznek. Így biztos lehetsz abban, hogy a választott termék nem ártalmas a környezetedre és az egészségedre sem és a legfontosabb, hogy hatékonyan megtisztítja azt a területet amire használni szeretnéd.
Mivel tudod még csökkenteni a környezetszennyezést?
A pozitív változásokat apró léptekkel is elkezdhetjük, ha fontos számunkra a környezetünk megóvása és ennél aktuálisabb nem is lehetne ez a törekvés.
Hétköznapi szokásaink között is rengeteg olyan dolog létezik, amivel terheljük a földet és növelik az ökológiai lábnyomunkat. Ebből szeretnénk kiemelni egy párat, amikre, ha odafigyelsz már tehetsz egy lépést afelé, hogy csökkentsük a környezetszennyezés mértékét.
Húzd ki a konnektorból az elektronikai eszközöket
Ha azt gondolod, hogy egy bedugva hagyott telefon vagy laptop töltő nem fogyaszt energiát, akkor azt kell mondanunk, hogy bár a fogyasztás mértéke nem számottevő, de bizonyos mértékben mégis fogyasztja az áramot.
A bedugva hagyottkészülékek átlagosan 0,3 wattnyi áramot használnak fel egy nap alatt, ami 2,628 kilowattórát jelent. Ez még hazánkban is körülbelül maximum 100 forint pluszt jelent, de ha ezt felszorozzuk a lakosság 80%-val, akkor már egy jelentősebb számot kaphatunk, de ne álljunk meg itt számoljuk ki ezt a bolygó lakosságával. Ebben az esetben már egy ijesztően nagy szám fog kijönni a matek végére. Tehát húzd ki te is a konnektorból a nem használt elektronikai cikkeket és tegyél egy lépést a bolygónkért.
Nézd meg milyen csomagolású terméket választasz
Napról-napra aggasztóbb a műanyagfelhasználás és fogyasztás mértéke. Nagyon sok olyan terméket veszünk a boltokban, aminek a csomagolása erősen környezetkárosító. Miközben lenne lehetőség alternatív megoldásra, még mindig nem ismerték fel sem a gyártók, sem pedig a fogyasztók, hogy ez mekkora problémát generál.
A műanyag csomagolás mértékének csökkentése nagyon sok szempontból jó hatással lenne a környezetünkre. Ha teheted válassz öko csomagolású vagy betétdíjas terméket, hiszen ezzel vissza lehetne szorítani az élővizekbe és a levegőbe kerülő műanyag származékok mértékét.
Amennyire tudod, csökkentsd a műanyag-fogyasztást és válassz újrahasznosított csomagolású tisztítószereket és egyéb más termékeket.
Minimalizáld a vízfogyasztást
Végül de abszolút nem utolsó sorban beszélnünk kell a vízről is.
A vízfogyasztás a másik nagy probléma, hiszen nem is realizáljuk, hogy mekkora problémát okozhat, ha nem figyelünk oda arra, hogy mekkora mennyiségű vizet fogyasztunk.
Természetesen itt nem a napi szükségletekről beszélünk, hiszen a víz jelenti az életet a szervezetünk számára is, ugyanúgy, mint a bolygónk számára is.
Válassz víztakarékos elektronikai eszközöket (mosógép, mosogatógép) és ne folyasd fölöslegesen a vizet. Ha van lehetőséged rá, gyűjtsd az esővizet erre alkalmas tárolóba. Az összegyűjtött esővízzel és egy megfelelően kiépített rendszerrel, feltudod használni például a kert locsolásához.
Apró kis odafigyelés, de mégis rengeteget teszel a bolygódért.