Milyen mosószert válasszak?
Miután sok pénzt fektettél a ruhákba és lakástextíliákba, érdemes megtanulni és betartani néhány aranyszabályt, amivel hosszú időn keresztül új állapotúak maradhatnak a ruhadarabok.
A különböző típusú textil anyagok kezelése és a mosási ismereteid bővítése majdnem ugyanolyan fontos, mint a ruhadarabok megfelelő összeválogatása.
Az első fontos tény, hogy az új ruhákat érdemes kimosni az első használat előtt. Több okból is érdemes ezt megtenni, hiszen mielőtt megvetted már több ember felpróbálta, megfogta. Akár netről rendelsz, akár boltban vásárolsz jobb a biztonság és ha nem is azt nézzük, hogy hány ember bőrével érintkezett az adott ruhadarab, akkor vegyük figyelembe, hogy ezeket a ruhadarabokat különböző kemikáliákkal kezelik, hogy sokkal élénkebb színűek legyenek, hogy jobban mutassanak a boltok polcain.
Milyen vegyszerek érik a ruháinkat mielőtt a gardróbba kerülnek?
A Stockholmi Egyetem bevizsgált szúrópróba szerűen 31 ruházati üzletben található mintát, melyek anyagukban, gyártóban, márkában és országban is eltérőek voltak. A 31 minta közül 29 mintában találtak egy bizonyos kinolin nevezetű anyagot, vagy származékát. Kiemelkedő mennyiségű kinolint tartalmaztak a poliészterből készült ruhadarabok. Ezt az anyagot ruhafestékekbe használják és a ’’lehetséges emberi rákkeltő anyagok” közé sorolható.
Emiatt is fontos az első mosás, megfelelő mosószerrel, ezzel is eltávolítod, de biztosan csökkented a bőröddel érintkező vegyi anyagok mennyiségét.
Okozhat-e allergiás reakciót a vegyi anyag?
Sajnos a válasz igen. Ha a nyakad környékén, a hónalj körül, a karodon és válladon apró kiütések jelennek meg új ruha viselése után, elképzelhető, hogy az új ruha okozza.
Manapság egyre elterjedtebbek az öko eljárással készült ruhák ezek már sokkal biztonságosabbak kemikáliák szempontjából.
Milyen mosószert válassz?
Több tényezőt kell szem előtt tartanunk amikor mosószert választunk!
A piaci kínálat is egyre nagyobb, egyre több fajta terméket találunk. Folyékony, por, kapszulás, koncentrátum… De nem elég felmérned, hogy melyik a számodra leg gazdaságosabb és legpraktikusabb megoldás, meg kell vizsgálni azt is, hogy milyen típusú foltokat szeretnénk tisztítani és milyen az otthonunkban található víz állapota.
Mindegyik mosószernek megvannak a saját előnyei és ezzel együtt a hátrányai is.
A por állagú mosószerek előnyei:
• Az egyik leggazdaságosabb megoldás
• A nagyon szennyezett ruhák tisztításához az egyik legjobb döntés a mosópor
• Ipari mosóporok használata nagyüzemi használat esetén a leg hatékonyabb és leggazdaságosabb
A mosóporok hátrányai:
• Ha hidegvizes mosást preferálunk, akkor a mosópor nem lesz jó választás, mivel nem oldódik hideg vízben
• A mosóporból képződhet maradvány a textíliában, így allergizáló lehet
• A folyékony mosószerekkel szemben, a mosóporokban sokkal több a vegyszer és káros összetevő
• A mosógépet sűrűn kell tisztítani abban az esetben, ha mosóport használunk, mivel könnyedén lerakódhat a mosógép belsejébe, ezáltal könnyebben meghibásodhat
• Kifakíthatja a ruhák színét
Folyékony mosószerek
Előnyei:
• Közepesen szennyezett ruhákhoz kiváló választás, könnyen kezeli az olajos és zsíros szennyeződéseket
• Hideg és melegvizes mosáshoz is jó döntés, hiszen bármilyen hőmérsékleten jól oldódik
• A textíliát elő kezelheted a folyékony mosószerrel, főleg folteltávolításra jó megoldás az előkezelés
Hátrányai:
• Az adagolást nehezebb eltalálni
• A legtöbb esetben ezeknek a folyékony mosószereknek nem környezetbarát a csomagolása, kivételt képeznek ez alól a környezetbarát termékek, vagy azon gyártó termékei, ahol van lehetőség a csomagolás visszajuttatására, melyet újra hasznosítanak
Kapszulás mosószerek
Előnye:
• Nagyon könnyen lehet kezelni a kapszulás mosószereket
• Könnyű az adagolás is, hiszen töltet mérethez előre megadott adagot kell alkalmazni belőlük
• A csomagolása sokkal környezet kímélőbb, mint a folyékony mosószereké
Hátrányai:
• Az egyik leg költségesebb választás
• Veszélyes lehet, ha kisgyermek mellett használjuk és nem zárjuk el megfelelő helyre, hiszen érdekes kinézete miatt a szájukba vehetik azt
• Ezzel a megoldással a termék előkezelésére külön terméket kell választanunk
Szennyeződés típusa szerinti termék választás
Fű, iszap, agyag alapú szennyeződések kezelésére a legmegfelelőbb a por állagú mosószer, hiszen a por állagú termékek megnövelik a víz pH -értékét, így könnyebben tisztít.
Élelmiszer okozta zsíros és olajos szennyeződések tisztítására a folyékony mosószer a jó választás, itt a mosószer nem változtatja meg a víz pH- értékét. Nem fakítja ki a ruhákat, még akkor sem, ha közvetlenül előkezelésre használjuk. ide tartoznak a mosó kapszulák is, hiszen belsejükben folyékony mosószer van, kivétel ez alól a kombinált kapszula melyben megtalálható a folyékony és a por állagú tisztítószer is.
Amennyiben környezettudatos vásárlónak vallod magad, érdemes számba venni ezeket a megoldásokat is, hiszen egyre több gyártó ismeri fel az erre való igényt és az öko termékekkel járó előnyöket is, így biztosan fogsz találni a számodra leg praktikusabb termékből környezetbarát verziót is.
Használjunk öblítőt a mosás során?
A válaszunk erre a kérdésre egyértelmű igen, és hogy miért, azt is elmondjuk. Természetesen nem elengedhetetlen része a mosásnak, de nézzük milyen pozitív előnyei vannak az öblítő használatnak.
1. Tedd egyszerűbbé a vasalást
Az öblítők szállágyító tulajdonsággal rendelkeznek, így kevésbé gyűrődik meg a ruha a mosás során, így bizonyos esetekben elkerülhető a vasalás, de ha szükség van rá, vagy szeretsz vasalni, akkor nagyban megkönnyíti azt.
2. Védd a ruháidat
Az öblítőtől nem csak finom illatos és puha lesz a ruha, hanem kondicionáló hatású is, így védi is azokat. A mosógépben lezajlódó folyamat során is kevesebb károsodást szenved a ruha és ez a védelem a következő mosásig tart.
3. Összement a ruhád? Használj öblítőt!
Tudjuk, hogy Te is figyelsz a ruhák címkéjén található biztonsági jelzésekre és betartod azokat, de előfordulhat, hogy ennek ellenére összemegy a ruhád a mosásban. Ha ez bekövetkezik, akkor körülbelül lehetetlen visszafordítani a folyamatot, de az öblítő segíthet visszanyerni a ruha eredeti méretét. Hogyan csináld?
Tölts meg egy lavórt vízzel, adj hozzá egy kupak öblítőt és áztasd be az összement ruhákat egy éjszakára. Csavard ki és nyújtsd meg kézzel amíg nedvesek. Teregesd ki és látni fogod, hogyan nyeri vissza régi formáját a ruhád.
4. Puhább érzetű anyag? Öblítő!
Az öblítő első sorban az textília lágyítására, a szálszerkezet lazítására szolgál. Ahol keményebb a víz, ott előfordulhat, hogy a törölközők, vagy pamut anyagok keményebbé válnak száradás után, ilyen esetben az öblítő használata elengedhetetlen, ha szeretnénk puhább érzetű anyagot kapni. Ágyneműk mosásakor is érezhető a különbség, ha a mosáshoz hozzáadtuk az öblítőt, hiszen sokkal puhább érzetű lesz a párna és a takaró anyaga is.
5. Színvédelem öblítővel
Ha sötét, ha színes ruhát mosunk, akkor is nagyon hasznos az öblítő használat, hiszen a védelem és lágyítás mellett a legfontosabb tulajdonsága az öblítőknek, hogy megvédik a ruhák színét, hogy a fekete igazi mély árnyalata, míg a színes ruhák igazi élénk színe hosszú távon megmaradjon.
Tudtad, hogy van a kínálatunkban olyan környezetbarát öblítő, mely szójababból készülnek?
ha egy igazán környezettudatos termékre esne a választásod, ezt ki kell próbálnod!
A teljes öko mosó termékpalettát megtalálod itt.
Ipari felhasználáshoz is rengeteg megoldást tudunk kínálni, amennyiben nagyüzemi mosáshoz keresel termékeket keresd kollégáinkat, akik megfelelő tanácsadással és jó ár-érték arányú termékekkel tudnak neked megoldást nyújtani a mosás elvégzésre.