Autómosás és ápolás alapoktól a professzionális szintig 3.rész
Elérkeztünk a 3. részéig ahol az autó belső tereinek tisztításán lesz a hangsúly. Megnézzük, hogy milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged, hogy elérd a tökéletes tisztaságot az autó belsejében, milyen sorrendben kell haladnunk és milyen gyakran kell megismételni 1-1 folyamatot.
Belső tér tisztítása és ápolása
Az autó belső terének tisztítása nem csak esztétikai okokból fontos, hanem egészségügyi szempontokból is. Emellett egy tiszta és rendezett autóban sokkal komfortosabban érezzük magunkat.
Egy esetleges eladás esetében, ha oda figyelsz a belső terek állapotára, akkor ez nagyban növelheti az autó értékét.
A legfontosabb kérdés, hogy hogyan tudjuk hatékonyan és kíméletesen tisztítani a belső teret? Milyen eszközökre van szükség, milyen sorrendben haladjunk a folyamatban és milyen gyakran tisztítsuk a belső részeket?
Az össze kérdésre választ adunk és segítünk elérni, hogy professzionális szinten tudd elvégezni a tisztítási folyamatokat.
Az autó belső tisztításának folyamata
Több fázisra tagolhatjuk a belső takarítást, ezeket pedig érdemes egy adott sorrend alapján elvégezni. A sorrend azért nagyon fontos, hogy a már tiszta részeket ne koszoljuk újra be a takarítás során és ne hagyjunk ki egyetlen részt sem.
Mi a következőt ajánljuk:
- Porszívózás
A porszívózás a legfontosabb lépés, amivel eltávolítjuk az autó belsejében felgyülemlett port, hajszálakat, morzsákat és egyéb ételmaradékokat, homokot és egyéb szennyeződéseket, amik a mindennapi használat közben felgyülemlenek. A porszívózást nagyon alaposan végezzük el, ne hagyjuk ki a legkisebb és legnehezebben hozzáférhető zugokat sem. Használjuk a porszívóhoz tartozó különböző fejeket, hogy minden felületet megfelelően tudjunk tisztítani. A porszívózáshoz használhatunk finom sörtéjű autóápoláshoz fejlesztett ecsetet is, amivel a port a kisebb rekeszekből vagy nehezen hozzáférhető helyekről ki tudjuk söpörni. A porszívózáshoz nem szükséges vegyszert használni.
- Tetőkárpit tisztítása
A tetőkárpit tisztítása nem minden esetben indokolt viszont, ha mégis, akkor fontos tudni, hogy a tetőkárpitokat speciális ragasztóval egy szivacsra ragasztják, ami hozzá van erősítve a tető elemhez. Emiatt nem szabad sem vegyszert, sem vizet használni (kivétel ez alól a kimondottan tetőkárpit tisztításához fejlesztett anyagok) mert ezek leoldhatják a ragasztót és a kárpit elválik a szivacstól és hólyagos lesz, esetleg le is válhat arról. Óvatos mozdulatokkal kell kezelni és nem szabad húzni vagy dörzsölni. A másik megoldás, ha olyan szakemberre bízzuk, akinek van gőztisztító gépe és gőz segítségével biztonságosan megtisztítja a tetőkárpitunkat.
- Műszerfal és műanyag elemek
A műanyag elemek tisztításához használjunk erre a célra fejlesztett tisztítószert, ami alkalmas ezeknek a felületeknek a kíméletes mégis hatékony tisztítására. A műszerfal tisztítót permetezd egy mikroszálas kendőre és kezd el megtisztítani a felületet, majd egy tiszta száraz kendővel töröld szárazra. Fontos, hogy ezeket a termékeket minden esetben vissza kell törölni, tehát nem szabad hagyni a felületen megszáradni. A nehezen hozzáférhető részek esetében, mint a légbeömlők, gombok, fogantyúk, kapcsolók, használhatunk ecsetet is, melyek kimondottan autóápolási célra vannak kifejlesztve. Ha nem megfelelő eszközt választjuk, könnyen megkarcolhatjuk legfőbbképp a magasfényű felületeket. Ha végeztünk a tisztítással, kiemelten fontos, hogy ápoljuk is a műanyag elemeket, hiszen ezek a leg sérülékenyebb részek, amik ki vannak tv az UV sugárzásnak és a legtöbb fizikai behatásnak. A legfontosabb, hogy meghatározzuk, hogy matt vagy fényes műanyagápolót szeretnénk használni, ez csak ízlés kérdése. A matt ápolók nem látszanak a felületen, mégis táplálják és védik azokat, a fényes ápolók csillogósabb úgynevezett nedvesebb hatást nyújtanak.
Az ápolót egy finom puha pamut applikátor szivacs segítségével vagy mikroszálas kendővel tudjuk felvinni a felületre. Oszlassuk el a terméket minden egyes műanyag elemen, majd ezt is egy tiszta mikroszálas kendővel töröljünk vissza.
- Ülések
Az ülések tisztításának nulladik pontja, hogy meghatározzuk, milyen anyaggal van dolgunk. Az ülések anyaga a legtöbb esetben szövet, alcantara vagy bőr.
Kezdjük a szövettel. A szövetek tisztításához szükséged lesz egy kárpittisztító termékre, egy kefére és egy mikroszálas kendőre.
A kefére permetezzük a kárpittisztítót, majd kezdjük el kidörzsölni óvatos finom mozdulatokkal a szennyeződést az ülésekből. Mikor végeztünk, a mikroszálas kendő segítségével kezdjük el elő szárítani a szövetet, majd egy kárpittisztító gép segítségéve kezdjünk el kiszívni a szennyeződéseket, mivel ezek a kárpittisztító szerek a legtöbb esetben úgy működnek, hogy habot képeznek, a hab bejut a szövetbe, megköti a szennyeződéseket és ezután tudjuk a leghatékonyabban szívó erővel eltávolítani a szövetből. A kárpittisztítás után hagyjuk megszáradni az üléseket, ha hűvösebb az idő a fűtés segítségével kell megszárítanunk azokat, hiszen könnyen bepenészedhetnek a nedvesség és a hőingadozás hatására.
Nézzük az alcantara szövetek tisztítását.
Az alcantara az egyik legszebb, de a leg kényesebb szövettípus, viszont nagyon ellenálló a fizikai behatásoknak, emiatt is használják az autóiparban. A felület ellenállósága már egy teljesen más téma. Nagyon könnyen koszolódik és nem megfelelő tisztítással bolyhosodik és kopik is. Szerezz be egy nagyon puha sörtéjű lehetőleg gumi sörtéjű kefét (ilyen lehet az állatszőrhöz fejlesztett kefe). Válassz kimondottan alcantara szövetre kifejlesztett tisztítószert, ezt permetezzük a kefére. Innentől nagyon fontos, hogy betartsd a következőket: soha nem szabad körkörös mozdulatokkal dörzsölni az anyagot, mindig nézd meg milyen irányba futnak a szálak és száliránynak megegyezően kezd el a kefe segítségével tisztítani a felületet. Ne mozgasd a kefét ide-oda, le-föl, csak száliránnyal megegyezően húzd végig az alcantarán az eszközt. Mikroszálas kendővel szintén szálirányba szárítsd meg a felületet. Végül mikor megszáradt, porszívózd át az üléseket.
Jöhet a bőr.
A bőr szintén nagy törődést igényel és mivel ez nem szintetikus, így egy lélegző anyagról beszélünk, ami igényli a nedvességet bizonyos mértékben.
Válasszunk egy jó minőségű bőrtisztító terméket és egy kiemelkedő minőségű bőrápolót, hiszen ez a kulcsa a bőr élettartamának megnövelésének. A bőrtisztítót egy bőrtisztító kefére permetezzük és körkörös mozdulatokkal elkezdjük tisztítani a bőrt. Fontos, hogy nem kel az eszközt rányomni a felületre. Amikor végeztünk egy bőrtisztító mikroszálas kendővel töröljük le a felületről. Mikor minden bőrfelülettel végeztünk, jöhet a bőrápoló. Egy puha pamut applikátor szivacs segítségével vigyük fel a bőrápoló terméket az ülésekre és oszlassuk el azt. Hagyjuk a terméket pár percig beszívódni, majd szintén egy bőrhöz tervezett mikroszálas kendővel töröljük vissza a felületről. Ha rendszeresen, körülbelül 2-4 hetente (időjárás függvényében változik, hiszen melegebb időben gyorsabban kiszárad a bőr, sűrűbben kell táplálni) elvégezzük ezt a feladatot, akkor megóvhatjuk az üléseket a kiszáradástól, repedezéstől, szakadástól.
- Csomagtér
Sokan megfeledkeznek erről a területről, pedig ez van a legjobban kitéve a szennyeződéseknek. A gyakoriság függ attól, hogy mennyire vesszük igénybe a csomagtartónkat. Először is porszívózzuk ki, tisztítsuk meg a kárpitot kárpittisztítóval, kefével és mikroszálas kendővel, szárítsuk meg. Töröljük át az itt található műanyag elemeket és ápoljuk be ezeket is. Ha van bent csomagtér tálca, akkor anyagától függően vagy gumitisztító termékkel vagy műanyag tisztítóval végezzük el ennek is a tisztítását.
- Illatosítás
Nincs annál jobb, mint beülni egy tiszta és illatos autóba. Válassz az ízlésednek megfelelően egy finom illatot. Autós illatosítókból rengeteg fajtát találunk a piacon, viszont nem mindegyik típus a legnyerőbb választás. A legfontosabb, hogy biztonságos kivitelezést válasszunk és nézzük meg az összetevőket is. Jó választás lehet még az illatbomba, ami a levegőrendszerbe jutva akár egy hónapon keresztül és finom illatot áraszt és nem kell kerülgetni az utastérben.
Az autó belső ápolásának gyakorisága
A belső terek takarítását nem kell túlzásba vinni, de nem is szabad elhanyagolni. A gyakoriság attól függ, hogy milyen sűrűn használjuk az autót, milyen körülmények között, milyenek az időjárási viszonyok és mennyire vagyunk igényesek a tisztaságra.
Általánosságban a következőket javasoljuk:
- Porszívózzunk legalább egyszer egy hónapban.
- A tetőkárpitot fél évente tisztítsuk meg ha világos árnyalatú, amennyiben sötét árnyalatú elég egyszer egy évben.
- A műszerfalat és az ajtókon található műanyagelemeket tisztítsuk és ápoljuk 3-4 hetente.
- Az szövet üléseket tisztítsuk meg negyedévente egyszer, a bőr üléseket 2-4 hetente az alcantara üléseket szintén negyedévente egyszer.
- A csomagtartót porszívózzuk havonta, szintén havonta tisztítsuk a műanyag elemeket és negyedévente tisztítsuk a szövet felületet.
Összefoglalva a belső tér tisztítás egy rutin és amint megtanulod a rutint már gyorsan és hatékonyan fogod tudni elvégezni ezeket a folyamatokat. Egy két alkalom után gyorsabb is leszel, hiszen megtanulod a lépéseket, már nem kell gondolkodni a folyamaton.
Amint beépíted az autóápolási rutinodba ezeket a feladatokat, sokkal jobb élmény lesz beülni az autóba és használni akár a mindennapi életben.